Komunikacija

AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.

Natrag na listu

EK otvorila javnu raspravu o propisima o koncentracijama poduzetnika

Europska komisija otvorila je javnu raspravu kako bi svi zainteresirani ocijenili postojeće postupovne i zakonske odredbe u području ocjene koncentracija između poduzetnika u EU.

EK poziva sve zainteresirane dionike da odgovore na ovo javno savjetovanje ispunjavanjem upitnika u kojem Komisija traži odgovore poduzetnika, građana, profesionalnih i poslovnih udruženja iz svih sektora, udruženja potrošača i tijela država članica EU-a, posebno u odnosu na zakonske pragove po kojima nastaje obveza prijave koncentracije koji su utvrđeni europskim i nacionalnim propisima država članica EU-a. EK posebno ovdje ističe potrebu da se na raspravu jave dionici iz područja digitalne ekonomije i farmaceutske industrije.

Razdoblje trajanja konzultacija je 07. listopada 2016. do 13. siječnja 2017.

Naime, kontrola koncentracija predstavlja jedan od instrumenata prava tržišnog natjecanja u Europskoj uniji, pa tako i u Hrvatskoj. Cilj joj je spriječiti narušavanje tržišnog natjecanja na unutarnjem tržištu EU-a stvaranjem koncentracija između poduzetnika (spajanja, preuzimanja, konsolidacije i sl.). Temelji se na Uredbi Vijeća (EZ) br. 139/2004 od 20. siječnja 2004. o kontroli koncentracija između poduzetnika (Uredba EZ-a o koncentracijama), Provedbenoj Uredbi i pripadajućim Obavijestima i Smjernicama.

Posljednjih godina, posebno 2009., i od 2013. do danas, Europska komisija ocjenjuje kako funkcioniraju različiti aspekti kontrole koncentracija u EU-u i utvrđuje moguća područja u kojima su moguće revizije, poboljšanja ili pojednostavljenja.

Konkretno, riječ je mogućnosti pojednostavljenja sustava upućivanja i prosljeđivanja predmeta u području koncentracija kako bi se smanjile administrativne zapreke i dobili odgovori o funkcionalnosti toga sustava između država članica i Europske komisije.

Također, raspravom se želi utvrditi učinkovitost propisima definiranih pragova prihoda iz Uredbe EZ-a o koncentracijama, budući da se ona primjenjuje na koncentracije tzv. europske dimenzije, što znači da je riječ o poduzetnicima koji ispunjavaju određene pragove ukupnih prihoda. Rasprava želi provjeriti utemeljenost skorašnjih sumnji u učinkovitost takvih čisto samo prihodom utvrđenih zakonskih pragova, i osobito odgovoriti na pitanje, obuhvaća li takvo postavljanje pragova za prijavu koncentracija sve transakcije koje potencijalno mogu imati učinka na unutarnjem tržištu. To se pogotovo odnosi na određene sektore, kao što su digitalni i farmaceutski sektor, gdje društvo nad kojim se stječe kontrola, a koje još nema značajni prihod, može biti jak konkurent, raspolagati komercijalno vrijednim podacima, ili imati značajan potencijal na tržištu iz nekih drugih razloga.

Također, iskustvo u provedbi Uredbe EZ-a o koncentracijama pokazalo je da treba ispitati i određene tehničke elemente u vođenju postupaka i istražnih radnji u ocjeni koncentracija.

Upitnik za sudjelovanje u javnoj raspravi dostupan je na engleskom jeziku na stranici Europske komisije.