Komunikacija

AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.

Natrag na listu

Hrvatska od lipnja u OECD-ovom Odboru za tržišno natjecanje

Primitkom Republike Hrvatske u OECD-ov Odbor za tržišno natjecanje u lipnju 2016. godine zaokružen je dvogodišnji proces zajedničkog angažmana Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja na dobivanju „ulaznice“ u ovaj značajan OECD-ov Odbor. Time je AZTN dobio priznanje za svoju dugogodišnju uspješnu suradnju s OECD-om u ovoj tematici, kao i za stručnost te ostvarene radne rezultate.

Iako Hrvatska nije članica OECD-a, aktivno surađuje s OECD-om na polju gospodarstva i razvitka, u nizu područja: reformi javne uprave, poboljšanju investicijske klime i razvoju privatnog sektora, zatim na području brodogradnje i turizma, u razmjeni statističkih podataka, vrednovanju obrazovnog sustava i dr. Na sličan način je i AZTN sudjelovao u aktivnostima iz područja tržišnog natjecanja organiziranima ili otvorenima i za nečlanice, kao što su seminari OECD-ovog Regionalnog centra u Budimpešti. Riječ je o seminarima koje već godinama tradicionalno pohađaju članovi stručne službe Agencije. Isto tako, njeni stručnjaci sudjeluju u radu OECD-ovog Globalnog foruma koji se jednom godišnje održava u Parizu. Također, Agencija već niz godina aktivno sudjeluje u izradi raznih OECD-ovih upitnika o radu nacionalnih agencija te koristi OECD-ove dokumente u svakodnevnom radu.

Kada su iz sjedišta OECD-a dobiveni signali da je rad Agencije prepoznat, čime je Hrvatska dobila značajne bodove u Parizu, AZTN je 2014. pripremio službeni zahtjev za ulazak u OECD-ov Odbor za tržišno natjecanje. Taj je zahtjev MVEP prošle godine službeno uručio OECD-ovom direktoru za globalna pitanja. U lipnju 2016. godine Hrvatska je primljena u Odbor u statusu države nečlanice sudionika.

Proces prijave odvijao se u okviru Međuresorne radne skupine za jačanje suradnje između Republike Hrvatske i OECD-a, čijim radom koordinira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Vlada RH je ovu radnu skupinu osnovala u travnju 2014. godine upravo kako bi se osnažilo partnerstvo između hrvatskih državnih tijela i institucija s OECD-om.

AZTN će kroz svoj budući angažman u Odboru za tržišno natjecanje steći izravni uvid u najbolje prakse modernoga svijeta po pitanju tržišnog natjecanja, što će potaknuti i naše druge resore da prepoznaju korist od ojačane stručne razmjene s OECD-om, koja im stoji na raspolaganju kao državi nečlanici.

Agencija će prvi puta sudjelovati na sastanku OECD-ovog Odbora za tržišno natjecanje u studenom ove godine.

Osim na području tržišnog natjecanja, Hrvatska sudjeluje u radu i drugih OECD-ovih odbora ili radnih skupina, npr. pridruženi je član u Radnoj skupini za brodogradnju, sudionik u Radnoj skupini za izbjegavanje dvostrukog oporezivanja, Odboru za turizam te Mehanizmu suzbijanja poreznih prekršaja na međunarodnom planu (BEPS), dok očekuje primitak u Odbor za investicije i Odbor za razvojnu pomoć.

OECD je referentna točka Europskoj uniji, UN-u i drugim međunarodnim subjektima i institutima zbog velike ekspertize na području gospodarstva i razvitka, a koja se gradi na temelju kontinuirano provođenih  istraživanja i analiza. Povrh toga, OECD redovito priprema  stručne podloge za sastanke skupina G7/G8 i G20 te daje godišnji presjek gospodarskih i razvojnih tendencija u svijetu.

Rad OECD-a financiraju države članice, a države koje su pozvane sudjelovati u radu pojedinih OECD-ovih odbora ili radnih skupina plaćaju godišnju članarinu.

Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak (OECD) međunarodna je organizacija, i ujedno konzultativni forum, koja okuplja države najrazvijenijih gospodarstava svijeta. Ciljevi OECD-a su podizanje životnog standarda, povećanje zaposlenosti, održanje financijske stabilnosti, podrška održivom razvitku te općem rastu svjetske trgovine. OECD je osnovan 30. rujna 1961., kada je stupila na snagu OECD-ova konvencija iz 1960. godine. Korijeni organizacije su u uspostavljenom  koordinacijskom mehanizmu za raspodjelu pomoći iz SAD-a razrušenoj Europi (Marshallov plan, 1948). Sjedište OECD-a je u Parizu, a danas ima 35 punopravnih članica. Organizacija djeluje kroz više od 200 specijaliziranih odbora, radnih skupina, posebnih tijela i mreža, te je ujedno jedan od najvećih svjetskih izdavača publikacija o gospodarstvu, trgovini, razvojnoj suradnji, financijskom tržištu i dr. U strukturi OECD-a postoje i tijela ili programi koja se financiraju izvan redovitog proračuna: Međunarodna agencija za energiju (IEA), Agencija za nuklearnu energiju (NEA), Odbor za razvojnu pomoć (DAC), poljoprivredne sheme, Centar za obrazovanje, istraživanje i inovacije (CERI) itd. Glavni tajnik OECD-a je Ángel Gurría (Meksiko).

Radom Odbora za tržišno natjecanje predsjedava g. Frédéric Jenny iz Francuske. Odbor je otvoren za sve države članice OECD-a, pridruženi član je Rumunjska, a status sudionika, uz Hrvatsku i Kazahstan, imaju još neke države EU-a kao što su Bugarska, Latvija, Litva i Malta te još 11 država izvan europskog kontinenta.