Komunikacija

AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.

Natrag na listu

Pripremljen Prijedlog Zakona o postupcima za naknade štete zbog povreda prava tržišnog natjecanja

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja kojoj je Ministarstvo gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta povjerilo stručno vodstvo radne skupine za izradu prijedloga Zakona o postupcima za naknade štete zbog povreda prava tržišnog natjecanja, uputila je tekst prijedloga Zakona Ministarstvu, radi pokretanja javne rasprave prije njegova upućivanja u zakonsku proceduru.

Zakon se donosi u svrhu prenošenja Direktive br. 2014/104 EU Europskog Parlamenta i Vijeća od 26. studenoga 2014. o određenim pravilima kojima se, prema nacionalnom pravu, uređuju postupci za naknadu štete za povrede odredaba prava tržišnog natjecanja država članica i Europske unije, u pravni poredak Republike Hrvatske. Države članice Europske unije obvezne su Direktivu prenijeti u svoje nacionalno zakonodavstvo do 27. prosinca 2016.

Direktiva uređuje pravila kojima se osigurava da svatko tko je pretrpio štetu prouzročenu povredom prava tržišnog natjecanja od strane poduzetnika ili udruženja poduzetnika, može učinkovito ostvariti pravo na zahtjev za potpunom naknadom štete te daje okvir za usvajanje tih pravila. Direktivom se utvrđuju pravila za koordinaciju provedbe pravila tržišnog natjecanja od strane tijela nadležnih za tržišno natjecanje i provedbe tih pravila u postupcima za naknadu štete pred nacionalnim sudovima.

Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja uređuje javnu provedbu prava tržišnog natjecanja, dok se Direktiva odnosi na privatnu provedbu. Osim toga, riječ je o specifičnoj vrsti štete, primjenjivoj isključivo za štete nastale povredom propisa o zaštiti tržišnog natjecanja. Stoga je u svrhu preuzimanja Direktive u hrvatsko zakonodavstvo bilo potrebno donijeti poseban zakon kojim se detaljno uređuj to područje.

Zakonom o postupcima za naknade štete zbog povreda prava tržišnog natjecanja utvrđuje se pravo oštećenika na potpunu naknadu štete prouzročene povredom prava tržišnog natjecanja.

Zakonom se detaljno uređuju pitanja otkrivanja dokaza u postupcima za naknade štete pred nadležnim trgovačkim sudovima, zaštita povjerljivih informacija i otkrivanja dokaza koji se nalaze u spisu predmeta tijela za zaštitu tržišnog natjecanja. Posebnom odredbom se uređuje ograničenje korištenja i otkrivanja tih dokaza, prije svega, zaštita od otkrivanja izjava poduzetnika pokajnika. Za povredu pravila o otkrivanju dokaza predviđene su i novčane kazne.

Nadalje, Zakonom se uređuje učinak odluka tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja o povredi prava tržišnog natjecanja usvojenih u nacionalnim postupcima za naknadu štete kada je pravomoćna odluka donesena u drugoj državi članici Europske unije.

Ostalim odredbama obuhvaćena su pitanja zastare, zastoja postupka i solidarne odgovornosti poduzetnika koji su zajedničkim postupcima povrijedili pravo tržišnog natjecanja.

Posebnim poglavljem uređeno je prenošenje prekomjernih cijena na izravne i neizravne kupce, obrana prenošenjem i postupci naknade štete oštećenika s različitih razina lanca opskrbe.

Posljednja dva poglavlja Zakona uređuju pitanje izračuna visine iznosa štete od strane nadležnih trgovačkih sudova, te sporazumno rješavanje sporova.

Tekst prijedloga Zakona je pod predsjedanjem stručnjaka Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja izradila radna skupina sastavljena od eksperata Ministarstva pravosuđa,  Ministarstva gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta, Ministarstva vanjskih i europskih poslova te odvjetnika, sudaca Trgovačkog suda u Zagrebu i Visokog trgovačkog suda kao i predstavnika  HUP-a, Pravnih fakulteta u Zagrebu i Rijeci itd.,.

Prijedlog Zakona usuglašen je i s Europskom komisijom. Po zaprimanju svih komentara, rezultata javnog savjetovanja i nakon proteka roka od trideset dana, Nacrt Zakona uputit će se u proceduru Vladi RH u prosincu, a u Hrvatski sabor do kraja godine.

 

Javnom savjetovanju se može pristupiti uz prethodnu registraciju ovdje:

Rok za dostavu komentara je 30 dana odnosno 8. prosinca 2016.