Komunikacija

AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.

Natrag na listu

Rezultati javne rasprave – nacionalna tijela nužno je dodatno osnažiti

U Europskom parlamentu je u travnju održana rasprava o rezultatima javnog savjetovanja o neovisnosti nacionalnih agencija za zaštitu tržišnog natjecanja. Savjetovanje je u organizaciji Europske komisije trajalo od studenog 2015. do veljače 2016. godine, a na upitnik odgovorio 181 zainteresirani dionik.

Uz nacionalna tijela 27 zemalja članica, uključivo i AZTN te islandsko i crnogorsko tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja, najviše odgovora stiglo je od tijela javne vlasti (47) te od poduzetnika (39). Visoku razinu svijesti o tržišnom natjecanju svojim su sudjelovanjem u javnoj raspravi pokazale privatne osobe (30) i razna poduzetnička udruženja (29) te odvjetnička i konzultantska društava (14), organizacije potrošača (8), nevladine organizacije, sindikati, think tankovi, akademici itd.

Oko 55 posto ispitanika uglavnom smatra da nadležna nacionalna tijela trenutno učinkovito primjenjuju ​​pravila EU-a u području tržišnog natjecanja, dok oko 76 posto ispitanika smatra da bi nadležna tijela mogla učiniti i više.

Oko 80 posto sudionika smatra da je potrebno poduzeti mjere kojima bi se nacionalna tijela dodatno osnažila i osposobila za učinkovitije izvršenje svojih zadaća. Njih oko 64 posto zagovara aktivnosti i na razini EU-a i na nacionalnoj razini, dok ih je 20 posto za isključivo EU mjeru. Većina smatra da bi mjera na EU razini trebala predstavljati kombinaciju zakonodavne i nezakonodavne mjere, a gotovo svi njezini zagovornici (92 posto) su mišljenja da će to imati pozitivan utjecaj na učinkovitu provedbu pravila EU-a u području tržišnog natjecanja kao i pravnu sigurnost poduzetnika (85 posto).

Ispitanici u vrlo visokom postotku smatraju da je potrebno osigurati da nadležna tijela:

  • provode pravila o tržišnom natjecanju u općem interesu EU-a bez ikakvih uplitanja „sa strane“ (76 posto);
  • imaju dostatna sredstva za obavljanje svojih zadataka (85 posto);
  • imaju na raspolaganju djelotvorne provedbene alate za istražne postupke i donošenje odluka (87 posto);
  • mogu nametnuti djelotvorne kazne (80 posto);
  • imaju na raspolaganju djelotvorne programe oprosta ili umanjenja kazne koji bi bili poticajni za pokajnike diljem Europe (82 posto).