Komunikacija

AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.

Natrag na listu

Visoki upravni sud potvrdio rješenje Agencije u kartelu zaštitara

Odbivši tužbeni zahtjev,  Visoki upravni sud RH potvrdio je rješenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja od 17. ožujka 2015. kojim je Agencija utvrdila da su poduzetnici Sokol Marić, AKD-Zaštita, Securitas Hrvatska, Klemm Sigurnost, Bilić-Erić, V grupa i Arsenal-Ivezić sklopili zabranjeni horizontalni sporazum (kartel).  Agencija je u provedenom postupku utvrdila da su ti poduzetnici 23. listopada 2013. sudjelovali na sastanku na kojem su dogovorili minimalnu cijenu usluga privatne tjelesne zaštite od 32,52 kune.

Dogovor o minimalnoj cijeni usluge smatra se teškom povredom propisa o tržišnom natjecanju, pri čemu je Agencija utvrdila da je većina sudionika sastanka upravo taj dogovoreni iznos cijene usluge ponudila na natječajima na kojima su sudjelovali nakon održanog sastanka, iz čega se može zaključiti da je sporazum i primjenjivan u praksi

Sudionicima kartela Agencija je izrekla upravno-kaznene mjere u ukupnom iznosu od 5.325.000,00 kuna.

Visoki upravni sud RH je u cijelosti prihvatio obrazloženje iz rješenja Agencije kako je riječ o sporazumu koji je zabranjen prema cilju te da njegov učinak nije potrebno dokazivati.

Također, Visoki upravni sud RH je odbacio prigovore svih poduzetnika vezanih uz visinu izrečene upravno-kaznene mjere, osim u slučaju tužbe poduzetnika V grupa kojemu je Agencija uvažavajući olakotne okolnosti izrekla upravno-kaznenu mjeru u iznosu od 289.000,00 kn. Prema ocjeni suda u tom je predmetu, zbog postupka predstečajne nagodbe, potrebno razmotriti dodatno smanjenje iznosa upravno-kaznene mjere odnosno mogućnost izricanja simbolične upravno-kaznene mjere.

Istodobno, Visoki upravni sud RH je usvojio tužbeni zahtjev devet poduzetnika koji posluju na tržištu usluge zakupa nautičkih vezova za koje je Agencija rješenjem od 17. ožujka 2015. također utvrdila da su sklopili zabranjeni horizontalni sporazum (kartel). U postupku koji je vodila protiv poduzetnika Adriatic Croatia International Club, Tehnomont, Marina Šibenik, Ilirija, Marina Hramina, Brodogradilište i marina Betina, Marina Punat, Marina Dalmacija i Marina Borik te protiv Hrvatske gospodarske komore, Agencija je utvrdila kako su predstavnici marina na sjednici Vijeća Udruženja nautičkog turizma (marina) Hrvatske gospodarske komore, održanoj u listopadu 2012. u Biogradu na moru, međusobno razmjenjivali informacije o budućim cijenama svojih usluga. Razmjena pojedinačnih podataka o predviđenim budućim cijenama između konkurenata predstavlja teško ograničenje tržišnog natjecanja zbog čega je sudionicima zabranjenog sporazuma Agencija izrekla i upravno-kaznene mjere u ukupnom iznosu od 2.363.000,00 kuna.

Međutim, Visoki upravni sud RH je ocijenio da je osporeno rješenje zasnovano na nedovoljno utvrđenom činjeničnom stanju te je naložio Agenciji da u ponovljenom postupku otkloni propuste pridržavajući se pravnog stava izraženog u presudi.