Komunikacija
AZTN na svojoj mrežnoj stranici objavljuje odluke, mišljenja, godišnja izvješća o radu, programe rada, sektorska istraživanja tržišta, stručne članke, publikacije, kao i priopćenja za javnost i medije o pokrenutim postupcima i donesenim odlukama i praksi AZTN-a.
AZTN obustavio postupak protiv Čakovečkih mlinova i Tvornice stočne hrane
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (dalje u tekstu: AZTN) je rješenjem od 30. listopada 2024. obustavila postupak pokrenut protiv poduzetnika Čakovečki mlinovi d.d., sa sjedištem u Čakovcu (dalje u tekstu: Čakovečki mlinovi) i Tvornica stočne hrane d.d. sa sjedištem u Čakovcu (dalje u tekstu: TSH) jer više nije bilo zakonskih pretpostavki za njegovo daljnje vođenje.
Da podsjetimo, AZTN je 12. srpnja 2022. godine zaprimio dopis Hrvatskog sabora, Odbora za poljoprivredu, kojim je ukazano na sumnju o mogućem udruživanju otkupljivača pšenice u zabranjeni horizontalni sporazum u 2022. godini, unutar kojega se dogovaraju otkupne cijene pšenice.
AZTN je zatim u okviru svojih ovlasti i nadležnosti proveo prethodno ispitivanje stanja na mjerodavnom tržištu u kojem je utvrdio postojanje indicija o tome da Čakovečki mlinovi i TSH dogovaraju cijene otkupa pšenice jer su predmetni poduzetnici u svih pet kategorija pšenice (premium, I., II., III. i IV.) u svojim otkupnim uvjetima imali potpuno identične cijene pšenice u 2020., 2021. i 2022. godini. Slijedom toga je 26. listopada 2023. godine AZTN donio zaključak o pokretanju postupka u kojem je bilo potrebno utvrditi je li riječ o zabranjenom horizontalnom sporazumu između konkurenata u smislu članka 8. ZZTN-a.
S tim u vezi, kako bi utvrdio jesu li Čakovečki mlinovi i TSH sklopili zabranjeni sporazum kojim su dogovorili otkupnu cijenu pšenice u 2020., 2021, i 2022. godini te eventualno prikupio dodatne indicije ili dokaze o postojanju njihove zajedničke volje za sklapanje navedenog zabranjenog sporazuma, AZTN je proveo nenajavljene pretrage poslovnih prostorija predmetnih poduzetnika.
Nakon provedenog ispitnog postupka te analize svih dokumenata i dokaza, AZTN u konkretnom predmetu nije utvrdio postojanje dokaza koji bi upućivali na izravan ili neizravan protutržišni kontakt Čakovečkih mlinova i TSH niti postojanje zajedničke volje predmetnih poduzetnika za primjenu određene razine otkupnih cijena pšenice odnosno postojanje njihovog zabranjenog sporazuma, koji bi kao cilj ili posljedicu imao narušavanje tržišnog natjecanja na mjerodavnom tržištu utvrđivanjem otkupnih cijena pšenice, zbog čega više nije bilo zakonskih pretpostavki za nastavak predmetnog postupka te ga je AZTN obustavio.
U odnosu na utvrđenu činjenicu da su Čakovečki mlinovi i TSH u 2020., 2021. i 2022. godini imali potpuno identične otkupne cijene pšenice u svih pet klasa (premium, I., II., III. i IV.), zbog čega je protiv navedena dva poduzetnika i pokrenuo postupak, AZTN naglašava kako navedena činjenica, sama po sebi ne dokazuje da su navedene cijene bile rezultat zabranjenog sporazuma Čakovečkih mlinova i TSH.
Naime, načelo prema kojemu svaki gospodarski subjekt mora samostalno odrediti politiku koju namjerava slijediti na tržištu, ne isključuje pravo gospodarskih subjekata da se na razuman način prilagode utvrđenom ili predviđenom ponašanju konkurenata.
U tom smislu, TSH je u predmetnom postupku naveo kako prilikom formiranja svojih cjenika uzima u obzir cjenike svih važnijih otkupljivača u Republici Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj i Srbiji, odnosno prati tržišno ponašanje konkurenata te ističe kako je kao mali i novi otkupljivač pšenice, posebice prve tri klase pšenice, odlučio kao relevantne cijene prilikom izrade cjenika za otkup pšenice preuzeti cijene Čakovečkih mlinova, budući da su njihove cijene u pravilu među višim u Republici Hrvatskoj, smatrajući kako Čakovečki mlinovi kao najveće trgovačko društvo u poljoprivrednoj djelatnosti u Međimurskoj županiji koje otkupljuje najveće količine pšenice na tom području imaju najpreciznije i najrealnije određene cijene otkupa pšenice.
AZTN ističe kako s aspekta propisa o zaštiti tržišnog natjecanja sama činjenica paralelnog postupanja dva ili više konkurenata ne predstavlja dostatan dokaz za utvrđivanje postojanja njihovog usklađenog djelovanja. Naime, paralelno postupanje može predstavljati zabranjenu usklađenu praksu samo ukoliko je posljedica prethodnog nedopuštenog protutržišnog kontakta konkurenata, a ne i ukoliko je posljedica njihovog individualnog postupanja izazvanog praćenjem stanja na tržištu i trenutnih ili anticipiranih ponašanja konkurenata.
Imajući u vidu sve navedeno, a u nedostatku izravnog dokaza koji bi u konkretnom slučaju nedvojbeno upućivao na nedopušteni protutržišni izravni ili neizravni kontakt između Čakovečkih mlinova i TSH-a, AZTN smatra kako se temeljem utvrđenih činjenica u predmetnom postupku ne može zaključiti da su potpuno identične otkupne cijene pšenice Čakovečkih mlinova i TSH-a u 2020., 2021. i 2022. godini rezultat njihovog zabranjenog sporazuma ili usklađenog djelovanja, već eventualno mogu ukazivati na paralelno postupanje navedenih poduzetnika na mjerodavnom tržištu, kao posljedica praćenja stanja na mjerodavnom tržištu od strane TSH-a i njegove prilagodbe uvjetima otkupa pšenice Čakovečkih mlinova. Slijedom iznesenoga, AZTN je donio rješenje kojim se predmetni postupak obustavlja.